Yaşam

0

Kosova Doğru Yol Türk Kültür ve Sanat Derneği’nin Yeni Kostümleri

Geleneksel halk dansları, toplumların zenginliklerinin günümüze ve geleceğe taşımasında önemli bir yere  sahiptir.  Özellikleri gereği göze, kulağa ve duygulara hitap eden halk danslarının bileşenlerindeki önemli halkalardan biri kostümlerdir. Halk oyunları ait oldukları yörelerin geleneksel kıyafetlerini “sahne kostümü” anlayışı ile günümüze taşımaktadır. Yöreden yöreye olduğu kadar köyden köye dahi farklılık göstermesi sebebiyle Türk halk dansları son derece zengin bir yapıya sahiptir.

Balkanlarda geleneksel halk danslarımızın önemli elçilerden biri Kosova Doğru Yol Türk Kültür Sanat Derneği Halk Dansları Topluluğu ‘dur. Ulusal ve uluslararası program ve festivallerde kültürümüzü temsil eden topluluğun üyelerinin tamamı gönüllülerden oluşuyor. Dört grup ve çeşitli yaş aralıklarına ait 60 öğrencisiyle yeni projeleri kucaklamayı bekleyen topluluk için yeni kostümler hazırlandı.

Yeni kostümleriyle tam kadro kameralar karşısına geçen dernek yetkilileri tarafından yapılan açıklamada: “Nesilden nesile daha nice ödüllerle göğsümüzü kabartıp gururlandırmalarını, derneğimizi, toplumumuzu başarıyla tanıtmalarını, gelenek göreneklerimizi, örf adetlerimizi, kültür sanatımızı, dilimizi, benliğimizi daha nice yüzyıllara ulaştırmalarını canı gönülden diliyor, hepsini tek tek tebrik ediyor, gözlerinden ve kocaman yüreklerinden öpüyoruz.” denildi.

Bizden Haberdar Olun!

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed

En Çok Görüntülenen Gönderiler

Menü