Sinema

0

Kosovalı Casus: “Çiçero”

Bir casusun hayatı yalanlardan oluşur. Bu gereksinimin en temel ihtiyacı kuşkusuz yalanlardan inşa edilmiş bir hayat hikâyesidir. Sahte kimlikler, sahte eğitim, sahte aile ve iş bilgileriyle donatılmış hayat hikâyelerinde; neyin doğru neyin yanlış olduğunu ayırt etmek oldukça güçtür.

Sırlarla ve yalanlarla dolu casusların hayatını kayda alındığı birçok film bulunmaktadır. Bu tür film tutkunlarının oldukça yüksek farkındalık eşiğine sahip olması; senaryo oluşumunun sıkı bir araştırmayı gerektirmesi ve hatasız bir yapımın hedeflenmesi zaruretini doğurmaktadır. Elbette yalan ve sır dolu bir hayatta gerçek tek olmayacaktır. Bundan ötürü bazı konu ve durumlar yapımlarda kendilerine kurgusal olarak yer bulmaktadırlar.

Bu yazımızın konusu; II. Dünya Savaşı sırasında İngilizlerin gizli belgelerini Almanlara satarak tarihin yönünü değiştiren casus  Çiçero ‘nun hayatını konu alan filmdir. Onu “yüzyılın casusu” veya “efsane casus” olarak isimlendirenler olmuştur. Kod adını Latin kökenli Romalı devlet adamı, bilgin, hatip, felsefe öğretmeni ve yazar Marcus Tullius Çiçero’dan alan casus Elyesa Bazna – İlyas Bazna Kosovalıdır.

Hayatı filmlere, kitaplara ve tiyatro oyunlarına konu edilmiş olan Çiçero’nun yaşadıkları ilk olarak, II. Dünya Savaşı sırasında Almanya Büyükelçiliği’nde görev yapan Ludwig C. Moyzisch’in kitabından “Five Fingers” adlı filmle beyaz perdeye aktarılmıştır. Yazımıza konu olan “Çiçero” adlı film ise 2019 yılı Türkiye yapımıdır. Senaristleri Gürkan Tanyaş ve Meriç Aydın’dır.  Film, II. Dünya Savaşı esnasında Ankara’da yaşananlara odaklanan bir dönem filmidir. 1904’de Priştine’de başlayıp Ankara’ya kadar uzanan gerçek bir hayat hikâyesinin ana hatlarının ve belli başlı dönüm noktalarının süreğinde bir senaryoya sahiptir.

Filmin yönetmeni Serdar Akar ‘ın ve Kosova Mitrovica doğumlu Mustafa Preşeva’ın tüm sahneleri özenle kurgulayıp kayda aldığı görülmekte olan filmin odağını kaybetmeden ilerleyen akışıyla; Atatürk Orman Çiftliği’ni, kocaman ve yeşil bahçeleriyle büyükelçilikleri, nezih, şık ve takım elbiseli beylerin, saçları özenle toplanmış, şapkalı ve döpiyesli hanımların kaldırımlarda yürüdüğü günlerdeki Ankara atmosferini layıkıyla gözler önüne serdiği için tebrik edilesi bir yapımdır.

Beyaz perdeye aktarılması için yapımcıların dikkatini çektiği gibi kitaplaşması için başka yazarların da dikkatini çeken Çiçero vakası, yazar Richard Wıres ‘in kaleminden “Kod Adı Çiçero” adıyla “II. Dünya Savaşı’nın En İlginç Casusluk Vakası” tanıtım cümlesiyle kitaplaştırılmıştır. Meraklısına önerilir.

Yönetmen: Serdar Akar

Senaryo: Gürkan Tanyaş – Meriç Aydın

Oyuncular: Erdal Beşikçioğlu, Burcu Biricik, Murat Garipağaoğlu, Tamer Levent, Ertan Saban

Süre: 126 dk

Bizden Haberdar Olun!

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed

En Çok Görüntülenen Gönderiler

Menü