Yaşam

0

Nüfusunun Tamamı Türk Olan Köy: “Novak”

Novak, Kuzey Makedonya’nın batısındaki Debre şehri yakınlarında bulunan Merkez Jupa Belediyesine bağlı bir köydür. Nüfusun tamamı Türk olan Novak bu gün 450 hane ve takribi 2.000 civarında nüfusa sahiptir.

Mustafa Kemal Atatürk’ün babası Ali Rıza Efendi’nin (aynı zamanda bendenizin de) köyü olan Kocacik Köyü ile komşu köy konumundadır. Memlekete her gidişimizde Novak’taki akrabalarımızı ziyaret etmeden yurda dönmesek de tüm akrabalarımızı aynı anda görmek pek mümkün olamamaktadır. Bunun sebebi;  köy nüfusunun büyük bölümünün Avrupa ülkelerinde gurbetçi olarak bulunmasıdır. Bu husustaki tek istisna; tüm gurbetçilerin köye döndüğü ay olan Ağustos ayıdır. Gurbete gitmeyerek köyde kalanların uğraşıları ise; hayvancılık ve ticarettir. Merkez Jupa Belediyesinin en büyük köylerinden biri olan Novak nüfusunun büyük bölümü “Kocacik Yörükleri” olarak isimlendirilmektedir. Konya Karaman Taşkale İlçesinden göçle geldiği bilinen Kocacik Yörüklerinin çocukları 9.sınıfa kadar köylerinde eğitim almakta ve halk köylerinde bulunan sağlık ocağından sağlık hizmeti almaktadır.

HaberimBalkan basın-yayın organının 05.02.2022 tarihli Hakan Emro’nun yazısından edinilen bilgiye göre köydeki sülalelerin soy isimleri ise şöyledir: “Şemşiler, Emrolar, Sülolar, Ariflar, Nasuflar, Recepler, Muratlar, Asanlar, Pervizler, İlyaslar, Aydarlar, Dançeler, Celadinlar, Ümerler, Lamolar, Ademler, Bekirler, Selmanlar, Maksutlar, Belolar, Memetler, Paşolar, Ayvaslar, Tairlar, Feyzolar, Bakilar, Ramadanlar, Feratlar, Caferler, Seydiler, Idırlar, Duraklar, Aliler, Destanlar, Yayalar, Mamutlar, Mirtolar, Miminler, Amzalar, Bayramlar, Yusuflar, Mustafalar.”

Bizden Haberdar Olun!

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed

En Çok Görüntülenen Gönderiler

Menü