Kosova GeziYaşam

0

Balkanlı İkonik Türk Kızı: Çazime Leskovçi

Takvimler 1963 ‘ü gösteriyordu. Yugoslavya ’yı dünyaya tanıtmak için yürütülen turizm çalışmalarında tarihi yerlerin tanıtımına öncelik verildi. Belgrad ’dan gelen profesyonel ekip, ülkenin çeşitli lokasyonlarında çekimler gerçekleştirdi.

Kosova’nın turizm açısından önemli şehirlerinden biri olan Prizren ‘de yaptıkları çekimde; Osmanlı döneminden kalma tarihi ahşap evlerin önünde Doğru Yol Türk Kültür ve Sanat Derneği ‘nde folklor ve tiyatro kolunda görevli 16 yaşındaki Çazime Leskovçi geleneksel kıyafetleriyle poz verdi. Leskovçi ‘nin verdiği poz zaman içinde ikonlaştı.

Ayaklarında takunya, başında pembe elyazması ve elinde antika bakır güğümle verdiği poz; duvar halılarına, kart postallara, bakır işlemeli tablolara, çay tepsilerine kadar bir çok hediyelik eşyada yer aldı, Balkanların dünyaya tanıtımına katkı sağladı.

1963 ‘den günümüze dek 60 yıllık fotoğrafın ikonlaşmış yüzü gazeteci Enis Tabak ‘ın objektifine aynı pozu tekrar verdi. Hem de aynı yerde.

Balkanların yanı sıra Avrupa’nın birçok ülkesine bu fotoğrafıyla ulaşan Leskovçi İstanbul ‘da yaşıyor. Dört kızı ve bir oğlu olan  Leskovçi, oğlu ve kızının Prizren ‘de yaşaması sebebiyle onları ziyaret için şehre geldiğini ve yıllar önceki pozu vermekten mutluluk duyduğunu dile getirdi.

Beyaz elbisesi, pembe elyazması ve boncuklu kolyesiyle Balkan kadınını simgeleyen Çazime Leskovçi ‘e 60 yıl önceki pozu yenileme önerisini kabul ettiği ve bu nostaljik hoşluğa emek verdiği için Bir Balkan Esintisi Ailesi olarak teşekkür ederiz.

Bizden Haberdar Olun!

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed

En Çok Görüntülenen Gönderiler

Menü