Yaşam

0

Roman ve Coğrafya Balkan Günlüğü Gazetesinde

Roman ve Coğrafya – Edebiyat ile Balkanları Okumak 3 Kasım 2023 tarihinde Balkan Günlüğü Gazetesinde yer aldı.

Bilal Can, Leyla Şerif Emin, Mehmet Mazak ve Taner Güçlütürk’ün kaleminden Roman ve Coğrafya’yı tanıtan Balkan Günlüğü Gazetesine teşekkür ederiz.

İlgili Haberin İçeriği:

Edebî eserlerdeki mekân tezahürleri, yazarın okurun zihin ve duygu dünyasıyla harmanlanmasını istediği bir unsurdur. Yazar, mekân tezahürleriyle okurun zihin dünyasına kurgu-gerçek arası, ustalık isteyen bir eylemle bu mekân unsurunu yerleştirir. Dolayısıyla mekân iç/düş mekân bağlantısını sağlayarak içselleştirme eylemine uğrar. İçerisinde yaşadığımız makro kozmosta mekânın, bizler için zorunlu olduğu gerçekliği, bizleri mekân üzerine düşünmeye sevk etmektedir. Bu konudaki her çalışma, bir nevi insanlığın dünya serüvenin anlamlandırılması olarak okunabilir. Necla Dursun’un mekân ekseninde bu güne kadar pek yapılmamış olan Balkan coğrafyasının edebî eserler içindeki izlekleri üzerine çalışması, mekânın hem coğrafîk bir olgu olarak değerlendirmekte hem de edebî bir unsur olarak yansımalarını gözler önüne sermesi açısından önemlidir. Ortaya konulan bu çalışmanın başka çalışmalara da vesile olacağını umuyorum.

                                                                                                                                                                                                                                                                                        Bilal Can                                                                                                                                                                                                                                                                                                                 Sosyolog & kitaphaber.com.tr Genel Yayın Yönetmeni

 Necla Dursun ‘u bir Balkan esintisi ortamında tanıdım. Bir Rumeli aşığı olduğu o kadar belliydi ki, Üsküplü biri olarak bunu anlamak çok zor değildi benim için. Bir akraba sıcaklığı sanki yıllardır tanışıyormuş hissi uyandırdı. O günden sonra da ne zaman bizim buradan yeni bir eser, yeni bir kitap çıksa peşine takılıp daha çok bu bölge edebiyatını tanımaya çalıştığını gördüm.  Yazıları akademik çalışmalar kadar verimli ama verdiği haz şiir tadında ve akıcı. Ruhu olan bir kitap var karşımızda. Bu kitabın onun için apayrı bir heyecan olduğu belli. Sadece onun için değil tüm bu coğrafya için çok güzel bir haber. Kitap kokusu onu büyülese de sanırım Edebiyat ile Balkanları Okumak Roman ve Coğrafya bağlamında bizleri de kokusuyla büyüleyecek. Balkanlar romanına farklı bir bakış açısı sunacak ve bu kitaptan bir coğrafyayı sadece edebiyatıyla değil, gelenekleri, günlük yaşantısı, sosyolojisi ile de tanıma fırsatı verecek herkese.  Devamı gelen olsun, okuru bol olsun…

                                                                                                                                                                                                                                                                                                    Leyla Şerif Emin                                                                                                                                                                                                                                                                                                                       Şair/Yazar, Üsküp-Kuzey Makedonya

 “Şehirler dinlemesini bilene kendini anlatır. Balkan Şehirleri ise insana roman tadında en edebi kelimeler olarak anlatır kendini. Necla Dursun gönle dokunan naif ve zarif kalemi ile Balkan coğrafyasını  romanlar üzerinden edebi bir dil ile anlatıyor bizlere. Ben Balkan coğrafyasına olan vukufiyeti ile Necla Dursun’u “Roman ve Coğrafya” çalışmasında çok başarılı buldum. Balkan şehirlerinin roman kahramanları üzerinden anlatılışına şahitlik etmenizi istiyorum.”

                                                                                                                                                                                                                                                                                                               Mehmet Mazak                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                               Araştırmacı/Yazar

 Balkan roman ve öykülerinde anlatılan coğrafya ve etkilerinin kurgusunu yorumlayan, işlevlerini çözümleyen, coğrafyanın imge ve simge bağlamında gündelik yaşam pratiklerine ve algıya dair kapsadığı alan, verdiği mesajların belirleyen, çok değerli araştırmacı-yazar ve çok değerli okur Necla DURSUN, dört eserden yola çıkarak edebiyat ile Balkanları okumak şiarıyla “ROMAN VE COĞRAFYA” adlı kitabıyla okuyucusuyla buluşuyor. Sakarya doğumlu olup İstanbul’da yaşasa da Balkan kökenli bir ailenin çocuğu olarak ata vatanıyla olan bağlarını koparmayarak, Balkanlar konulu kitap, film, müzik, yemek ve coğrafyanın sahip olduğu somut olmayan kültürel miras zenginliği hakkında incelemeleriyle edindiği birikimini okurlarıyla paylaşmayı sürdürüyor. Şehir, şehirleşme, şehirli, kültür, mekân, insan, gündelik yaşam estetiği gibi konular ilgi odağında kaleme aldığı yazılarını ulusal ve uluslararası dergilerde, sitelerde yayımlamaya devam ediyor, köşe yazarlığı ve sinema editörlüğü yapıyor.

Kitabının ilk bölümünde roman türünü kültür, anlatım, dil, insan, duygu ve coğrafya ekseninde ele alıyor. “Coğrafya Kader midir?” sorunsalını irdelerken Balkanlara uzanıp Balkanlar’ın neresi olduğunu, Balkan Edebiyatını, çağdaş Balkan edebiyatçılarından bir seçkiye yer veriyor ve Balkan Edebiyatında Türkçe dergilere bir bakış atıyor. Kitabın “Balkan Edebiyatında Coğrafya” isimli 2. bölümünde “Balkanlar ve Tarihsel Perspektif”, “Türk Zamanı”, “Balkan Edebiyatına Eserler Üzerinden Tematik Yaklaşımlar”, Balkan yazarlarını9n eserlerinde coğrafya, coğrafya ekseninde Balkan romanlarını irdeliyor ve coğrafi süreklilik, iklimsel özellikler ve anlatım peyzajlarını ele alıyor. Coğrafyanın insana etkisi ve gündelik hayat ekseninde coğrafya ve ticaret, yabancılar, sanat, inanç konularını inceliyor, mekânlar, karakterler, olaylar üzerinden tahlilde bulunuyor. “Edebiyat ve Coğrafya İlişkisi” başlıklı kitabının 3. bölümünde Balkan Edebiyatındaki yazarların odak noktasını tespit edip, genel değerlendirmeleriyle çalışmasını sonuçlandırıyor.

Büyük şehirleri bir kasaba ölçeğinde yaşayan, çeşitli unsurlara güçlü gözlemleri sayesinde dikkat kesilen Dursun, merak duyduğu konuların peşinde koşan, inceleyen, araştıran, biyografi, roman türünde okumaları düzenli olan değerli bir yazar. Şehir, şehirli, şehirleşme, kültür, mekân, insan, gündelik yaşam estetiği gibi konularla ilgilenen Dursun, bir Balkanolog edası ve ilgisiyle Balkanların coğrafyası, dili, tarihi, yemekleri, eğlenceleri, giyim kuşamı, gelenek görenekleriyle yakından ilgileniyor. Kökleriyle bağını hiçbir şekilde koparmayan Dursun, “Rumeli”nin gözyaşı dolu geçmişini, verimli tabiatını, sahip olduğu zenginlikleri ve bir zamanlar vatan toprağı olduğunu bir an olsun unutmayan “Anadolu’daki Rumelili uç beyimiz!”.

Roman ve öykülerde coğrafyanın işlevinin oluşturduğu duygusal, fiziksel şartların görülmeye ve gösterilmeye çalışılmakta, psikoloji ve sosyolojiye atıfta bulunmaktadır.

Savaşlar, dökülen kanlar, acımasız ve içten pazarlıklı insanlar, kimsesiz kalan çocuklar, tecavüzler, haksızlıklar, soykırımlar, ayrılıklar, dinmeyen gözyaşları, sıla ve gurbet olgularıyla göç olaylarının ruhunda oluşturduğu yıpratıcı izleriyle birlikte çalışmasının her aşamasında samimi duygularını, düşüncelerini, ruhunu vererek Balkanlarda yaşamanın kaderini çizen Dursun, Rumeli’ye gönlünü kaptırmış biri olarak,  babasının aziz hatırasına ithaf ettiği bu değerli çalışması Balkan sevdalılarına yepyeni, ilginç, orjinel ve değişik bir bakış açısı sunmaktadır. Çocuklarını özüne sadık kalmayı sevdiren babalara selam olsun!

                                                                                                                                                                                                                                                                                    Dr. Taner GÜÇLÜTÜRK                                                                                                                                                                                                                                                                                                                     Türkolog, Şair, Araştırmacı, Yazar                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                   Prizren Kosova

 

Balkanlardan haberdar olmak isteyenlerin önemli haber kaynaklarından biri alan Balkan Günlüğü Gazetesi hakkında bazı bilgileri içeriğimizin devamında  bulabilirsiniz.

BALKAN GÜNLÜĞÜ GAZETESİ

Balkan Günlüğü gazetesi, T.C. Başkanlık İletişim Başkanlığı ve Basın İlan Kurumu’na kayıtlı bir gazetedir. Gazetenin Balkan Haber Ajansı (BHA) isminde bir haber ajansı mevcut. Yayın hayatına 23 Aralık 2007 tarihinde başlayan Balkan Günlüğü gazetesi 16 yıldır düzenli olarak (aralıksız) yayınlanıyor.

Ofset baskı olarak 4 sayfası renkli 8 sayfası siyah-beyaz olmak üzere toplam 12 sayfadır. Boyutları Türkiye’deki diğer gazeteler gibi ulusal klasik normal gazete boyutları olan 30,9×52,5 cm’dir. Şu anda gazetenin 7.sayfası (orta sayfa) tamamen İngilizce olup bu sayfaların artırılması planlanmakta.

Gazete Sarnıç, Gaziemir-İzmir’deki İhlas (Türkiye) Gazete matbaasında basılan gazetenin birinci sayfasındaki QR kod cep telefonlarına okutularak haberin Anadolu Ajansı video görüntülerini izlenebiliyor. Dünyanın her yerinden dijital abone olmak için şu linke tıklama yeterli: https://balkangunlugu.net/abonelik/

Ulusal ve uluslararası yayın yapan gazetenin düzenli haftalık basım adedi 5.000. Türkiye’de 38 ilde yurt dışında 7 ülkedeki abone noktalarından basılı olarak okuyucusuyla buluşuyor. Yönetim merkezi İzmir olan gazete, özellikle Balkan muhacirlerinin yoğun yaşadığı İzmir, Bursa, İstanbul, Tekirdağ, Edirne, Sakarya ve Manisa gibi bölgelerde etkili. Yurt içi ve yurtdışında temsilcilikleri bulunan gazete basılı medya haricinde dijital ortamda günde yaklaşık 8-10 bin arası kullanıcının ziyaret ettiği www.balkangunlugu.com.tr internet sayfasıyla da okuyucularıyla buluşuyor. İnternet sitesinden gazeteyi ücretsiz okumak mümkün.

Bir devlet kurumu olan ve yurtdışında faaliyet gösteren Yunus Emre Enstitüleri’nde her hafta düzenli olarak dağıtılan gazetenin Kosova (Priştine, İpek, Prizren) Makedonya (Üsküp) Arnavutluk (Tiran ve İşkodra) Romanya (Bükreş) Bosna-Hersek(Sarajevo, Mostar, Foynitsa) Hırvatistan (Zagreb) de okurlarına ulaşıyor.

THY kargo ile yapılan anlaşma gereği gazetemiz her hafta düzenli olarak Kosova, Makedonya, Hırvatistan ve Arnavutluk’a gönderiliyor. Kosova’nın başkenti Priştine ve Kuzey Makedonya başkenti Üsküp havalimanı VİP ve CİP salonlarında okura ulaşıyor.

Balkan araştırmaları yapan 15 farklı üniversitenin abonesi olduğu gazete,ilgili üniversitelerdeki kütüphanelere düzenli gönderiyor. Ayrıca Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi, Milli Kütüphane, İl Halk ve TBMM kütüphanesinde de bulunmakta. İstanbul Sabiha Gökçen havalimanı VİP salonu stantlarında yolcuların ücretsiz alıp okuyabildikleri gazete Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından İstanbul yeni havalimanında hizmete açılan kütüphaneden okumak mümkün.

 

Bizden Haberdar Olun!

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed

En Çok Görüntülenen Gönderiler

Menü