Yaşam

0

Sonay Buş’tan Bir Öykü: “Çeşme”

ÇEŞME

“…Kaç kişi önümden geçti, gitti bilmiyorum. Ben sessizce gelip geçen hayatları izlerim. Kimi sevdasıyla geçer, kimi soru işaretleriyle… Kimi elinde birkaç can kırığı, kimi cebindeki düşleriyle… Hiçbiri gelip halimi hatırımı sormaz, ben söylemem, söyleyemem. Birkaç yudum su verir, gidişleri seyrederim…

Bugün yine Rüstem geldi, elinde birkaç cam şişeyle. Anlaşılan o ki işleri yine kesatmış, yüzünde hafif bir ekşime. Karşıda oturan zayıfça gence baktı. Gülümsedi, el salladı. Su dolan şişeleri aldı gitti. Koşarak gelen Bubi’yi sevdi. Dükkânına girdi. Bubi! Bizim buralarda sokak köpeklerine Bubi derler, sanki sokaklar köpek doğururmuş gibi. Bubi, nefes nefese geldi. Birkaç yudum su içti, serinledi, karşıya geçti. Zayıfça genç Bubi’yi eliyle yanına çağırdı. Başını sevdi, gülümsedi. Bir anda sanki ölüm geldi ve çarşının ortasında durdu. Bubi sevildiği yerinden diklendi. Havayı koklayıp, gencin bacaklarının arasına sindi.

Sol taraftan siyah paltolu uzunca bir adam göründü. Su durdu, Akdere sustu. Hiç çekinmeden paltosunun cebinden bir silah çıkardı adam. Silahı doğrulttu, gencecik adamı vurdu. Silah patladı, Akdere çığlık attı. Genç, gül gibi yere düştü, Şadırvan kızıla büründü. Rüstem dükkânından dışarı çıktı, yüzü hiç görmediğim bir hale büründü. Gence doğru yaklaştı. Başını ellerinin arasına aldı, kanın Arnavut kaldırımlarının arasına sızışına ilişti gözü. Derin bir ah çekti, gözlerini semaya çevirdi.

Sonradan anladım bir sevda meselesiymiş bu… Genç sevdiğine kavuşamadı, türkü olarak efsanelerin arasına karıştı.

Ben Şadırvan ’da hiç durmak bilmeden akan o çeşme… Benden bir gün su içersen, bil ki bende var sayısız efsane…”

Sonay BUŞ / 30.11.2021

Sonay BUŞ kimdir: Sonay Buş, 1994 yılında Prizren, Kosova’da doğdu. 1999 yılında Kosova savaşından hemen sonra ailesiyle birlikte Türkiye’ye taşındı. Sanat dolu bir evde doğup, tiyatrocu bir aileyle büyüyen Buş ilk sanat etkinliklerine ilkokulda tiyatro müsamereleri ve dans gösterileriyle başladı. İlköğrenimini Türkiye’de tamamlayan Buş, 2005 yılında Prizren’e geri döndü ve ortaöğrenimine Prizren Motrat Qiriazi İlköğretim Okulu’nda devam etti. 2008 yılında MESK Derneğinde halk dansları eğitimine başladı, 2009 yılında Doğru Yol TKSD bünyesinde halk dansları eğitimine devam etti. 2009 yılında Gjon Buzuku Lisesi Fen Bölümünde eğitimine devam etti. Sanat aktivitelerine Doğru Yol TKSD Aziz Buş Tiyatrosu’nda oyunculuk ve koreograflık ile devam ederken bale ve modern dans eğitimi aldı. Lise mezuniyetinden sonra Türkiye Bursları Programında burs kazanıp, 2012 yılında Akdeniz Üniversitesi Radyo TV Sinema Bölümünü okumaya başladı. Üniversite’de tiyatro eğitimine devam etti. 2016 yılında üniversiteden mezun oldu ve Antalya’da profesyonel hayatına devam etti. 2017 yılında Prizren’e geri döndü. Prizren’de ILKEM Bilim Kültür ve Eğitim Merkezinde çeşitli sosyal projelerde gönüllü olarak çalışmaya başladı. 2018 yılında Prizren’de tiyatro çalışmalarına Kısa Devre Tiyatro Topluluğu ile başladı. 2019 yılında Doğru Yol Türk Kültür Sanat Derneği “Aziz Buş” Tiyatro Kolu Başkanı ve derneğin başkan yardımcılığı görevine seçildi. Halen proje bazlı çalışmalarına devam eden Buş, 2020 yılının Haziran ayında Tansu Kervan ve Onur Cibo ile birlikte Art Theatre özel tiyatrosunu kurdu. 2020 yılından itibaren aktif olan tiyatro, tiyatro atölyesi ile yeni nesil sanatçılar yetiştiriyor. Dedesi Aziz Buş ve babası Raif Buş’un yolundan giden Sonay Buş, son zamanlarda edebi yaratıcılık alanında öykü denemeleriyle de yeni çalışmalara imza atmakta, Kosova’da Türk Tiyatrosunun bayrağını, yeni nesillere devredene kadar ulvi meşaleyi taşımaya devam etmektedir.

Bizden Haberdar Olun!

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed

En Çok Görüntülenen Gönderiler

Menü