KitapKuzey Makedonya GeziManşetler

0

Özlem, Vefa ve Nostalji Dolu “Bir Üsküp Masalı”

     

Üsküplü Yazar-Şair Leyla Şerif Emin’in “Bir Üsküp Masalı” isimli şiir kitabını okurken, “Balkanlardan gelen soğuk hava dalgası” deyişinin üşütmekten çok beni nasıl yaktığını gördüm. Özlem, bekleyiş, kaygı, vefa, nostalji, hüzün, sevinç, çaba, geçmiş, gelecek hepsi bir fırtına oldu ve beni “deryaya kardı.” Tüm bu duygular içinde merkezde şehir vardı, yani Üsküp…

Leyla Şerif Emin’in şiirlerinde yer bulan Şar Dağı, hasbihal edilecek bir dert ortağıdır. Dilinde daima var olan Üsküp’ü ikiye ayıran Vardar Nehri ise duyguların çağladığı bir nehir… Bir yanı Kosova bir yanı Kuzey Makedonya olan asırlık ağaçları ve bitki örtüsü ile yeşilin her tonunu barındıran Şar Dağları, şarkılara, şiirlere, kitaplara, halk hikâyelerine konu olmuştur. Örneğin, meşhur “Vardar Ovası” türküsünde “Mayadağ’dan kalkan kazlar” denilen yerin o coğrafyada bir dağ bulunmaması nedeniyle aslında Şar Dağları olduğu söylenmektedir. Bir diğer örnekte ise; çığ olup esir aldığı üç çobanın serbest kalmak için dağa yalvarışları konu alan halk türküsünde ana karakterdir.

Vatan sevgisi Üsküp sevgisi ile özdeşleşmektedir onun kaleminde. İlk şiir kitabına adını veren Üsküp, bir sevdadır onun için. Her sayfasında “şehir” diyerek Üsküp’ü anlatan şair kitabını “Üsküpçe Bir Şiir Bu” isimli şiiriyle noktalayarak “Üsküpçe” seslenmektedir okura:

“Bakmayasın kusuruma ben manzume derim ona

Vardir bir muçkasi* loçkasında*

Üle demişidi doktoruna

Gel de yakma şimdi telleri

Sarmiş pusto* düşman dört tarafimi” (s:100)

Bir Üsküp Masalı

Leyla Şerif Emin

Divan Yayıncılık

Not: Leyla Hanım, 23-25 Ekim 2019 İstanbulensis Şiir Festivali için Türkiye’ye gelmişti. O sıra kitabı yeni basılmıştı. Öylesine yeniydi ki, adeta fırından çıkan dumanı üstünde bir somun ekmek gibiydi. İstanbul’a gelirken birkaç tane yanında getirmişti ve “Bir Üsküp Masalı” nın okuruna imzalanan ilk nüshası bana nasip olmuştu 🙂 “Siftah benden bereket Allah’tan Leyla Hanım.” diyerek teslim almış, vakit kaybetmeden hakkında bir değerlendirme yazısı kaleme almıştım.

Bizden Haberdar Olun!

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed

En Çok Görüntülenen Gönderiler

Menü