Yaşam

0

Yazar Şair Gazeteci Şecaettin Koka Hayata Veda Etti

Kosova Türk Yazarlar Derneği olarak 13 Haziran 2021 tarihinde Yaşam Boyu Hizmet Ödülü yazar, şair, gazeteci Şecaettin Koka’ya verilmiştir.

İskender Muzbeg, Taner Güçlütürk, Zeynel Beksaç ve Yunus Şimşek’ten oluşan heyet Ankara’dan doğum yeri Prizren’e gelen Şecaettin Koka’ya plaketini takdim ederken bir yandan da hasret gidermişlerdir.

Prizren doğumlu Koka, elli yılı aşkın bir süre Kosova’daki kültür sanat dünyasına katkı sunmuş, Kosova’da Türkçe’nin yaşatılması için emek harcamıştır.

Gazetecilik yaptığı dönemde kültür sanat olaylarını en sıralı olarak izleyen gazetecilerden biri olmuştur. Yazılarında Doğru Yol Derneği’nin faaliyetlerine yer vererek derneğin edebiyat kolu başkanlığını yürütmüştür.

Son Kosova Savaşı ardından Kosova’dan ayrılıp Ankara’ya yerleşti. Orada da yazmaya devam etti. Eserler yayımladı. Ancak aklı, yüreği Prizren’de, Kosova’da kaldı. “Umudun Beni Terkettiği Günler” adlı kitabının başında da dediği gibi:

Bedensel nereye gidersen git

Kalbin neredeyse orada varsın

Hayaletin nereye giderse gitsin

Gönlün neredeyse orada varsın.

Şecaettin Koka: 6.03.1945 yılında Prizren’de doğdu. Orta öğrenimini Prizren’de bitirdi. Ardından Priştine Türk Dili ve Edebiyatı Eğitbilim Bölümü’nü Priştine’de okudu. 1967 yılında “Birlik” Gazetesi’nde gazeteciliğe başladı. 1969 yılında Priştine’de “Tan” Gazetesi’ne geçti, uzun yıllar “Tan”ın Prizren muhabirliğini yaptı. 1978 yılında “Tan” yayınları arasında ilk olarak “Karadüzen” romanı çıktı. 1983 yılında Üsküp’ün Sesler yayınları arasında “Sıradan Adamlar” adlı öykü kitabı yayınlandı. “Sait Demo” adlı eseri önce Üsküp Radyosu’nda, ardından da Prizren Radyosu tarihinde ilk dram olarak yayınlandı. “Gönül Sancısı” 1983 yılında Yeni Dönem Yayınları arasında üçüncü kitabı olarak okura ulaşırken, 2006 yılında yazarın dördüncü kitabı olarak “Meriç Ötesi” adlı romanı oldu. 2007 yılında özel yayın olarak savaş anılarını ele aldığı “Umudun Beni Terkettiği Günler” i yayınlar. Son eseri; Bengü Yayınları arasında çıkan 2012 yılındaki “Kanunsuz Toprak”(Balkan Elden Giderken) adlı romanıdır.

Öykü ve şiirleri: “Sesler”, “Esin”, “Çevren”, “Çığ” “Bay”, ”Sevinç”, “Tomurcuk”, “Kuş”, “Filiz”, ”Türkçem”, “İnci”, “Türk Dili” dergilerinde yayımladı.

Bir Balkan Esintisi Ailesi olarak Kosovalı Şecaettin Koka ‘ya Allahtan rahmet diliyoruz.

Bizden Haberdar Olun!

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed

En Çok Görüntülenen Gönderiler

Menü