Türkiye GeziYaşam

0

Mürefte Sokaklarındaki Saraybosna

Yazlık bir belde olduğundan yaz ayraında nüfusu artar Mürefte ‘nin.

Daha çok İstanbul ve çevresinden rağbet gören  Mürefte’nin denizi derin ve temizdir. Yaz kış yeşil kalan doğasının methini duymuş ve soğuk bir geç sonbahar günü görmeye gittiğimizde yeşil ve mavinin arkadaşlığına şahitlik etmiştik.

İstanbul’dan 227 kilometre uzaklıkta Tekirdağ ili Şarköy ilçesine bağlı Mürefte’ye bir Kasım gününde yağmurlu hava koşulları eşliğinde 3.5 saat süren yolculuk sonrası güneş kocaman gülümsemesiyle “Hoşgeldin” demişti bize. Güneşin ışıkları eşliğinde ve deniz manzarası eşliğinde içtiğimiz yol üstü Türk kahvesi ise “Yine gelin!” der gibiydi.

Güzel Mürefte ‘de standlardaki magnetlerde Saraybosna ‘nın adını okumak magnetleri fotoğraflamaya değer kıldı.

Geçmişi deniz ticaretine dayanan Mürefte Fransa ve İtalya’ya deniz yoluyla yörede yetiştirilen ürünlerden (başta yörede yetiştirilen üzümlerden üretilne şarap olmak üzere) büyük çapta ihracat yapmaktaymış. Böylesi büyük çaplı ticareti olan bir yörenin mimarisi de elbette göz dolduran cinstenmiş. Fakat 1912 yılında yaşanan bir depremde gaz lambalarından çıkan yangında büyük oranda yanan Mürefte ‘den az sayıda eski yapı günümüze ulaşmıştır.

İkliminin elverişli olmasından dolayı bu gün zeytin ve üzüm üretimi yapılan güzel beldede son zamanlarda kiraz üretimine de ağırlık verilmektedir.

Havası mis, denizi mis, görmeye değer huzurlu yerlerden biri…

Bizden Haberdar Olun!

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed