Türkiye GeziYaşam

0

İstanbul Sancaklar Camii

2013 ‘de hizmete açılan İstanbul Büyükçekmece’deki Sancaklar Camii Mimar Emre Arolat tarafından tasarlanmıştır. Sancak Vakfı tarafından yaptırılan ve alışılagelmiş cami formundan hayli uzak olan yapı Hz. Muhammed’e ilk vahiyin geldiği Hira Mağarası‘ndan esinlenerek tasarlanmış.

Eğimli araziye konumlandırılmış olmasıyla ziyaretçilerine yerin altındaymış hissini veren cami, ibadet yerleri özelinde alışılagelmiş yuvarlak formlar yerine dikdörtgen formlara sahip. Bu tercihin devamında; iç mekanda düz zemin yerine kademeli zeminin olduğundan söz edilebilir. İç mekândaki en belirgin seçimlerden biri olan kademeli saflar, caminin bambaşka bir anlayışla inşa edildiğini gözler önüne sermekte.

Kademeli safların giderek alçaldığı ve nihayetlendiği kıble duvarı boyunca konumlandırılan uzun ve aydınlık rahne ise ibadet alanını belirginleştirerek ibadet yönüne yönelimi güçlendiren bir etkiye sahip.

Ölçülü ve özel led ışıkların mihrap duvarından sızan gün ışığıyla buluşması yapıdaki yegâne aydınlatma olurken belki de caminin tek süsü duvardaki Mehmet Özçay imzasını taşıyan büyük “vav” yazısı ve “Rabbinizi çokça zikrediniz” ayetidir.

Uluslararası arenada en prestijli ödüllere layık görülen yapı; Arch Daily Yılın Dini Yapısı Ödülü‘nü kazanmış, Dünya Mimarlık Festivali’nde birinci olmuş ve Londra Tasarım Müzesi tarafından yapılan tasarım seçkisinde sergilenmeye değer bulunmuş.

Yeraltında olmasına karşın kapalı alanda olmanın verdiği sıkıntıyı yaşatmayan cami oldukça ferah. Bu ferahlığa açık renkli zeminin ve mekânın tümüne yayılan açık renk tonlarının etki ettiği söylenebilir. Sade tasarımlı minberi, vaaz kürsüsü ve mihrabıyla; bir Türk mimarın elinden çıkmış modern, sıra dışı, ödüllü bir ibadet mekânı görmek isterseniz Sancaklar Camii bunun için doğru bir adres olacaktır.

Bizden Haberdar Olun!

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed

En Çok Görüntülenen Gönderiler

Menü