Türkiye GeziYaşam

0

“Annelerimizin Çeyiz Sandıklarından Keseler ve Peşkirler” Sergisi Yalova’da Açıldı

Yalova Balkan Göçmenleri Derneği (BAL-GÖÇ) ve Subaşı Sözlü Tarih Çalışma Grubu tarafından Balkan kültürüne ait gelin aynası, peşkir ve kese gibi çeyiz işlemelerinin yer aldığı “Annelerimizin Çeyiz Sandıklarından Keseler ve Peşkirler” sergisi; Yalova Belediye Başkanı Mustafa Tutuk ve çok sayıda misafirin katılımıyla Balkan Evi Dr. Ahmet Doğan Kültür Merkezi’nde 3 Kasım 2023 de açıldı.

Yalova Bal-Göç Başkanı Lütfi Özgür, Subaşı Sözlü Tarih Çalışma Grubu başkanı Zeki Gürsu ve serginin hazırlanmasında emeği geçenler olmak üzere tüm katılımcılara teşekkür ederek Yalova Bal-Göç olarak; “Geçmişinle Geleceğini Aydınlat Projesi” ile başlatılan süreci devam ettirdiklerini, kültürel değerlerin ve geleneklerin gelecek nesillere aktarımına devem edeceklerini dile getirdi. Bu tür sergilerin kültürümüzü yaşatmak adına önemini vurgulayan Subaşı Sözlü Tarih Çalışma Grubu başkanı Zeki Gürsu etkinliklerin düzenlenmesinde en büyük çabanın kadınlar tarafından sarf edildiğini söyledi ve etkinliğe emek veren tüm kadınlara teşekkür etti.

Bursa Tuna Boylulular Deliormanlılar Dernek Başkanı Süleyman Ulusoy etkinliğin önemine atıfta bulunurken serginin ismine açıklama getirdi ve peşkirin kelime manası hakkında şu bilgiyi paylaştı: “’Peş’ temizleyen demektir, dolayısıyla ‘peşkir’ kiri temizleyen, arındıran demektir ve bizler yakın zamana kadar havlu yerine bu sözcüğü kullanırdık”.

Not: İçerik görseli yalovahayat.com ‘dan temin edilmiştir.

Bizden Haberdar Olun!

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed

En Çok Görüntülenen Gönderiler

Menü