Türkiye GeziYaşam

0

Adem Amca ve Yaren Leylek

Adem Amca her yıl olduğu gibi Uluabat Gölü’nde balığa çıkmıştı. Her zaman yaptığı gibi tuttuğu balıklardan kayığına konan leyleklere ikram etmeyi ihmal etmeyen Adem Amca’nın kayığına konan bir leylek vardı ki o diğerlerinden farklıydı. Ertesi günden itibaren her sabah kayığa konan bu leylek Adem Amca’yla balığa çıktı, ta ki göç vakti gelene kadar. Adem Amca biliyordu ki leylekler her yıl Mart ayında köylerine gelir, altı ay kalır ve göç ederlerdi. Nasıl olsa gelecek yıl beni unutur dediği leylekle göç zamanı gelince vedalaştı. Fakat arkadaşına bir isim vermeyi de ihmal etmedi. Kendisiyle balık tutarken yarenlik ettiği için ona Yaren adını vermeyi uygun buldu.

Fakat Adem Amca yanılmıştı. Dostlukları burada bitmedi. Yaren her sene onu ziyaret etti. Yaren, 2010 yılından itibaren göç yolundaki köye her gelişinde Adem Amca’nın kayığında onunla balığa çıktı. Bu köy neresi mi? Bursa Karacabey Eskikaraağaç Köyü. Yani Leylek Köyü.

Bu ilginç dostluk dünya çapında ilgi görmek üzereydi. Çünkü işini çok seven bir fotoğrafçı onları kayda almaya başlamıştı.

Yaren’in sıra dışı davranışı doğa fotoğrafçısı Alper Tüydeş 2016 yılından itibaren onları fotoğraflamaya başladı. Takipçileri tarafından yoğun ilgi gören bu fotoğraflama serüveni 2019’da bir belgesele konu edilmesine kadar sürdü. Yaren adlı belgesel Çekya’da düzenlenen Prag Film Ödülleri’nde En İyi Belgesel ödülünü kazanarak leylek severleri, Alper Tüydeş’i ve takipçilerini sevindirdi.

Süreç bununla bitmemişti.

Ünü dünyaya yayılan Yaren internet kullanıcıları tarafından canlı izlenebilsin diye yuvasına yakın bir yere kamera yerleştirilerek www.yarenleylek.com adresinde yayınlandı. Böylece Yaren’in 2021 Mart ayında eşiyle yuvalarında buluşmasıyla Haziran’da yavrularını yağıştan koruduğu anlar takipçileri tarafından canlı olarak izlendi ve inanılmaz yankı uyandırdı. Tam bu noktada leyleklerin periyodik göçleri sırasında, erkek leyleklerin konaklama yerine dişi leyleklerden bir hafta kadar önce gelerek yuvayı hazırladıklarını ilave edelim. Cinsiyeti kesin olarak bilinmeyen Yaren’in Eskikaracağaç Köyü’ndeki yuvasına eşinden erken gelmesinin onun erkek olduğunu düşündürdüğünü de… 

Ünü dünyaya yalına bu alışılmışın dışındaki öykü Yunanistan’da bir festivalde gölge oyunu olarak canlandırıldı. Avusturya ve Almanya’daki Türk okullarında (bu ülkelerin bakanlıklarınca onaylanmış müfredat kitaplarında) 2019-2020 ders yılı itibarıyla Adem Amca ve Leyleğin Öyküsü başlığı ile yer aldı. Şimdilerde bu kalpleri ısıtan öykü beyaz perdeye de taşınıyor.

Alper Tüydeş yaptığı açıklamada “Adem Amca ile dostlukları 12. yılı geride bırakan Yaren Leylek bu kez ünlü isimleri yeni bir film projesi ile bir araya getiriyor. Başrollerinde Buğra Gülsoy ve Hande Doğandemir’in yer alacağı film hikâyenin gerçekleştiği Karacabey’de beyaz perdeye taşınacak” dedi.

Ayrıca şunu de ilave edelim; Alper Tüydeş’in Gerçek Doğa Hikayeleri adlı bir kitap serisi bulunuyor. Her bahar yeniden gerçekleşen bu dostluk Adem Amca ve Yaren adıyla serinin bir üyesi olarak 2023’ün Aralık ayında okurlarıyla buluştu. Hem çocuklara hem de yetişkinlere hitap eden kitaptan sonra bir de foto kitap olması için çalışmalar devam ediyor.

Böylece bu masalsı dostluğun bilinmeyenleri hem okunacak hem de görülecek. Merakla bekliyoruz.

Bizden Haberdar Olun!

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed

En Çok Görüntülenen Gönderiler

Menü