Türkiye GeziYaşam

0

Kırklareli Pavli Panayırı 112. Kez Kuruldu

Kırklareli’nin Pehlivanköy İlçesinde Sultan II. Abdülhamit’in fermanı ile bölge halkının birlik ve beraberliğinin sağlanması amacıyla 1910 yılında kurulmaya başlanan, halk arasında “Sonbahar Panayırı” ve “Pomak Bayramı” adıyla anılan “Pavli Panayırı” 8-11 Eylül 2022 tarihinde gerçekleşti.

İçinde büyük bir lunaparkın bulunduğu 110 dönümlük alanda kurulan panayır her yıl Ergene Nehri kenarında ve takribi 400 esnafın katılımıyla tertip ediliyor.

Çeşitli objelerin, ürünlerin ve eşyaların satıldığı tezgahların yanısıra açık hava lokantalarının  bulunduğu panayırda her yıl oluğu gibi etkinliğin en dikkat çekeni yöre halkının konaklamak için düzenlediği römorklar oluyor.

Ağırlıklı olarak yöresel yiyeceklerin, çeşitli giyim eşyalarının satışa sunulduğu römorkları gece saatlerine dek yaşam alanları olarak kullananlar renkli görüntüler sergiliyor.

Yöre halkının kendilerine has eğlence anlayışlarıyla şenlenen panayır, geleneksel eğlence çeşitliliğimizin devamı anlamında önemli bir oluşum.

Yetkililer tarafından; bölgenin sosyal ve kültürel değerlerine de katkı sunan etkinliğin uluslararası alana taşınması için gayret gösterildiği dile getirilmektedir.

Bir Balkan Esintisi Ailesi olarak uluslararası arenada Pavli Panayırı ‘nın adını görmeyi temenni ederiz.

Not: İçerik görseller için H. Sinem Karabaş ‘a teşekkür ederiz.

Bizden Haberdar Olun!

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed