BulgaristanYaşam

0

Naim Süleymanoğlu ‘nun Bulgaristan ‘daki Babaevi Müze Olacak

Naim Süleymanoğlu, 2017 yılında 50 yaşında hayatını kaybeden nam-ı diğer “Cep Herkülü”…

60 kg ağırlığıyla, kendi ağırlığının üç katından 10 kg daha fazla kaldıran haltercimiz. Başka haltercilerin kaldıramayacağı kadar büyük yükün “altından girip üstünden çıkan” Avrupa, Dünya ve Olimpiyat Şampiyonumuz. İlk dünya rekorunu kırdığında sadece 15 yaşındaydı.

Bazısı bir daha kırılamayacak 46 dünya rekoru, 7 dünya şampiyonluğu, 3 olimpiyat altın madalyası, 6 Avrupa şampiyonluğu sahibi Naim Süleymanoğlu…

1967 Bulgaristan’ın güneyinde Kırcaali’ye bağlı Mestanlı Kasabası’nda doğan sporcunun okul yıllarında taşınarak Türkiye’ye iltica edene dek yaşadığı Bulgaristan Mestanlı ’daki evinin Türkiye’nin desteğiyle müzeye dönüşeceği duyurulmuştu. Naim Süleymanoğlu ‘na ait kişisel objelerinin bir araya getirileceği müze için ilk adım 2020 yılında atılmış ve Mestanlı Belediye Başkanı İlknur Kazım ‘ın basına yaptığı açıklamada evin mülkiyetinin belediyeye ait olmasının müze yapımını kolaylaştırdığını belirterek; “Naim Süleymanoğlu, Mestanlı ’nın en tanınmış ismi ve Naim’in anısına kurulacak olan müze fikrine tüm kent halkının destek olacağını düşünüyorum” ifadelerini kullanmıştı.

Dünyaca ünlü Türk halter sporcusu, kırdığı rekorlarla tüm spor otoriteleri tarafından asrın haltercisi kabul edilmiştir.

Bizden Haberdar Olun!

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed