Türkiye GeziYaşam

0

Nostaljik Beyoğlu Tramvayı

“İstanbul” denilince akla ilk gelen ikonlardan biri tramvay olur. Hele Taksim’e gidenin gözleri onu arar.

Nostaljik Tramvay Hattı; İstanbul’un Avrupa Yakası’ndaki en merkezi noktalarından biri olan İstiklal Caddesi’ndedir. Taksim ile Tünel arasında işler. T2 isimli hat, 1990 ‘da İstiklal Caddesi’nin araç trafiğine kapatılarak yayalaştırılmasının ardından 29 Aralık 1990’da hizmete girmiştir. 20 dakikalık sefer sıklığıyla 5 istasyonda duran tramvayın hat uzunluğu 1,6 km den oluşur.

45 yıl süreyle şehrin farklı noktalarında hizmet veren tramvayı bir dönem atlar çekiyormuş. Hem yolcuların hem yayaların can güvenliği için atlı tramvayın önünde yayaları uyarmakla görevli eli borazanlı vardacılar bulunurmuş. ‘‘Varda varda!’’… (dikkat et, kenara çekil anlamında kullanılan sözcük) diyen vardacının sesi eşliğinde, durak olmayan o günlerde yolcular ne zaman isterse tramvayı durdurabiliyormuş. Fakat bu hal hız kaybına sebep olurken çeşitli aksaklıklara yol açtığı için 1880’de sonlandırılmış ve durak uygulamasına geçilmiş. 1883’de ise caddeye tramvay hattı döşenmiştir.

1913’de Türkiye’nin ilk elektrik fabrikasının kurulmasıyla 1914’te tramvay şebekelerine elektrik verilmiş. Elektrikli tramvay işletmeciliğine geçiş yapılan bu süreçte İstanbul’un ilk elektrikli tramvay seferleri Karaköy-Ortaköy hattında hizmete girmiş.

Sonraları yerini troleybüslere bıraksa da kırmızı beyaz nostaljik vagonuyla eski zamanları bugüne taşımaktadır.

Bizden Haberdar Olun!

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed

En Çok Görüntülenen Gönderiler

Menü