Türkiye GeziYaşam

0

Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu Konuğu: Roman ve Coğrafya

Roman ve Coğrafya, TURİNG – Türkiye Turing ve Otomobil Kurumundaydı…

Cumhuriyetimizin ilk sivil toplum kuruluşu. Tıpkı Cumhuriyetimiz gibi o da 100 yaşında. Çünkü  Cumhuriyetin ilanından sadece bir hafta sonra kurulmuş.

İki göz oda ve iki memurla Cumhuriyetimizin ilk yıllarında önemli bir ihtiyacı karşılayarak turizm, kültür-sanat ve otomobil alanlarında bir devlet kurumu gibi görev yapmış ve ilklerle tanınmış.

Bu ilklerden bazılarını sıralayacak olursak ilk akla gelenler; Türkiye’nin ilk tanıtım afişleri, ilk şehir rehberleri, ilk müze broşürleri, ilk karayolları haritasını basması gelir. Ardından; ilk dil kurslarını açmak, ilk tercüman rehber sınavlarını yapmak, ilk turizm incelemelerini yazıp yayınlanmakla turizm kongre ve konferanslarını düzenlemeleri…

Kültür sanat alanında 100 yıldır süren bu yolculukta TURİNG davetlilerinden biri olarak “Bir Yazar Bir Kitap” konseptinde konukları olmak çok özeldi.

Başta değerli Başkan Bülent Katkak olmak üzere TURİNG ailesine inanılmaz zarafetteki misafirperverlikleri için, oluşturdukları büyülü atmosfer için ve seçkin dinleyici topluluğuna kollarını açtığı için Bir Balkan Esintisi Ailesi olarak teşekkür ederiz.

 

Bizden Haberdar Olun!

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed