Kuzey Makedonya GeziTürkiye GeziYaşam

0

Yenikent, Rosoman ve Sirkovo Kardeş Belediye Olunca…

İlk “Fuatbey Köyü”

Sonra “Yeniköy”

Ardından “Yenikent”

Ve nihayetinde yine “Yeniköy”

Olarak isim alan İzmir Bergama ‘ya bağlı Yeniköy ‘ün Makedonya-Rosoman ve Sirkovo yerleşkeleri ile kardeş belediye olmasıyla başlayan süreci köy muhtarı Sn. Rasim Devcar ‘dan dinledik. (Youtube kanalımızdan izleyebilirsiniz)

Rasim Devcar – Doğan Çolak

Büyükşehir yasası neticesinde belde olma özelliği son bularak Bergama’ya bağlanarak eski adı alan Yeniköy sakinleri belediye oldukları günleri özlemle anıyorlar. Çünkü “kardeş belediye” oldukları Rosoman ‘a ve Sirkovo ‘ya seyahat edebilmişler, oradan gelenleri ağırlamışlar. Büyüklerinin göç ederek arkalarında bıraktıkları toprakları “kardeş belediye” etkinlikleriyle görme fırsatı bulmuşlar. Bu vesileyle  Üsküp ‘ten İzmir ‘e Kiril Alfabesi eğitimi verecek bir öğretmen tahsis edilmiş. Seyahat edeceklerden gönüllü olanlara Makedonca eğitimi verilerek iletişim kurmalarının önü böylece açılmış.

Karayoluyla yaklaşık olarak 10 saatlik mesafe bulunan iki yerleşim yeri arasında yıllar süren özlem, merak ve takip edilmek istenen geçmişin ayak izleri artık saatlerle ölçülecek kadar yakınlaşmış…

Bizden Haberdar Olun!

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed

En Çok Görüntülenen Gönderiler

Menü