Kuzey Makedonya GeziTürkiye GeziYaşam

0

Yeniköy ‘ün Atatürk Sevgisi

Makedonya ‘dan göçenlerin ikamet ettiği Yeniköy ‘ün isim belirleme serüveninde ilk olarak, İzmir valisinin adına atıfta bulunarak “Rahmibey Köyü” olarak isimlendirmeyi düşünülüyor. Ancak vali buna rıza göstermeyince valinin o tarihte etkin biri olan kayınçosunun adıyla yani “Muhsinbey Köyü” olarak isimlendirme önerileri de vali tarafından uygun görülmüyor. Sonrasında Muhsin Bey ‘in iki oğlundan birinin adı verilmek isteniyor: “Fuatbey” ve “Alibey”. Yazı tura ile belirlenen “Fuatbey Köyü” oluyor. 1929 ‘da Fuatbey Köyü olarak kayıtlara geçen yerleşkenin adı 1936 yılına kadar bu isimle anılıyor.”

1936 yılında ülke sathında geziye çıkan Gazi Mustafa Kemal Atatürk köye geliyor. Köylülerle sohbet eden Atatürk ‘e köyü tanıtanlar “Bu köy sizin oralı Paşam, köyün tamamı Makedonya ‘dan göçerek gelenler.” diye takdim ediliyor. Köy hakkında genel bilgi alan Atatürk hemşerilerine bir istekleri veya ihtiyaçları olup olmadığını soruyor. Köylüler yakındaki Bakırçay ‘ın mevsimsel gerekçelerle taştığını ve taşkınlarda ekim dikim yaptıkları tüm arazilere zarar verdiğini ileterek ıslah edilmesini talep ediyorlar. Bu keşiften sonra Bakırçay ‘ın ıslahı gerçekleştirilerek çayın her iki yakasına ulaşımın sağlanması için bir de köprü inşa ediliyor. Böylece ovadaki ekinler kurtuluyor ve her iki yakada ulaşım kolaylaşıyor.

Atatürk ‘ün köyü gezisi esnasında köyün adının nereden geldiğini merak ederek; “Kimdir bu Fuat Bey, sizi buraya getiren kişi mi?” diye soruyor. Aldığı cevap karşısında Atatürk “Siz Türkiye Cumhuriyeti ‘nin yeni vatandaşlarısınız. Bu sebeple bu köyün adı “Yeniköy” olsun.” diyor ve köyün adı 1936 ‘dan sonra bu isimle anılıyor.

İsmini bizzat Atatürk ‘ün verdiği köydeki Atatürk sevgisini; evlerin salonlarındaki ve köy kıraathanesindeki Atatürk portrelerinden ve köyün ana caddesine verilen isimden anlamak mümkün.

Not: İçerik görselleri Temmuz 2022 ‘de sitemiz tarafından kayda alınmıştır.

Yeniköy ‘ün Atatürk sevgisinin kaynağını Doğan Çolak anlattı. Youtube Kanalımızdan izleyebilirsiniz.

Köy Kahvehanesi ‘nin Duvarı

Köy sakinlerinden birinin evi

Köy Kahvehanesi ‘nin Duvarı

 

 

Bizden Haberdar Olun!

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed

En Çok Görüntülenen Gönderiler

Menü